Pēteris Laucis

Krūšu palielināšana

Krūšu operācija
Procedūra

K

rūšu palielināšanas operācijas kļūst arvien populārākas. Pēc Latvijas plastisko ķirurgu asociācijas datiem tā bija vispieprasītākā no estētiskās ķirurģijas operācijām 2007. gadā. Visbiežāk šo operāciju izvēlas sievietes vecumā no 20 līdz 45 gadiem. Galvenie iemesli kāpēc sievietes nāk uz konsultāciju pie plastikas ķirurga un interesējas par krūšu palielināšanas operāciju ir mazas neattīstītas krūtis, kā arī krūts audu samazināšanās un tilpuma zudums pēc bērna barošanas ar krūti. Sievietes ar mazām krūtīm izjūt psiholoģisku un fizisku diskomfortu. Mazas krūtis neļauj viņām justies gana sievišķīgām, ir grūtības apģērba izvēlē, problēmas vilkt tērpus ar dekoltē. Tādēļ viņas izlīdzas ar speciāliem krūšu formu palielinošiem krūšturiem vai ievieto tajos polsterus , kas ļauj iegūt vēlamo krūšu lielumu. Līdzīgi ir sievietēm pēc bērna barošanas, kad krūšu involūcijas (dziedzera audu samazināšanās) rezultātā veidojas plakanas nokarenas krūtis. Tas ir saistīts ar ādas izstaipīšanos grūtniecības un bērna barošanas laikā. Nereti krūts audu daudzums ir pietiekams, bet āda izstaipīta un krūtis kļūst nokarenas.

Jaunas sievietes, kas sarūpējušas plānoto bērnu skaitu, vēlas justies labi un izskatīties seksīgi, ir tipisks krūšu palielināšanas un formas korekcijas pacienšu raksturojums.

Operācijas ilgums

1.5 līdz 2 stundas.

Anestēzija

Krūšu palielināšanas operācijas veic vispārējā anestēzijā.

Ārstēšanās

Slimnīcā nepieciešams uzturēties 1-2 dienas. Ja pašsajūta laba, tad parasti izrakstās mājās nākamā dienā pēc operācijas.

Iespējamie blakus efekti

Iespējamās agrīnās komplikācijas ir asiņošana un infekcija, taču to risks ir mazs (3 – 5%). Tas atkarīgs no tā, cik rūpīgi pacientes ievēro ārsta ieteikto pēcoperācijas režīmu, kā arī organisma imunitātes un vispārējā veselības stāvokļa. Pirmajās pēcoperācijas nedēļās ir vērojama tūska un krūts augšējā daļa ir nedaudz apaļāka . Tā pakāpeniski samazinās un krūts ieņem savu dabīgo formu. Īstais rezultāts redzams aptuveni 2 – 3 mēnešus pēc operācijas, kad implants ir nostājies savā vietā, audi piekļāvušies implantam un tūska izzudusi.

Risks

Vēlīnā komplikācija ir kapsulas kontraktūra. Tās cēloņi var būt dažādi, bet, galvenokārt, tā ir organisma izteikta vēlme norobežot svešķermeni (implantu). Tas izpaužas kā velkoša sajūta krūts rajonā, reizēm sāpīgums. Pakāpeniski var mainīties krūts forma – tā kļūst apaļāka un cietāka. Tad rekomendē veikt krūts masāžu, lai iestieptu audus un neļautu kapsulai savilkties. Ja tas nepalīdz, jāveic operācija, kuras laikā kapsulu izņem vai šķeļ un ievieto jaunu implantu.

Atveseļošanās

Pēc operācijas 2 – 3 nedēļas jālieto speciāls krūšturis. Jāizvairās no fiziskām aktivitātēm un straujām roku kustībām. Pirmajās pēcoperācijas dienās ir sāpīgas roku un krūškurvja kustības, kas pakāpeniski mazinās un izzūd 1 – 3 nedēļu laikā. Ja implants ir novietots zem muskuļa un veikta lielāka krūšu izmēra palielināšana , tad sāpīgums ir izteiktāks. Tas ir saistīts ar muskuļa un ādas iestiepumu. Mazgāties dušā var no 3. pēcoperācijas dienas, bet peldēties un iet vannā – pēc 3 nedēļām. Diegi no brūces nav jāizņem, vai arī ja šūts ar izņemamiem diegiem, tad tos izņem 7. – 10. dienā pēc operācijas. Fiziskās aktivitātes un sporta nodarbības var atsākt pēc 3 nedēļām.

Rezultāts

Gala rezultāts redzams 2-3 nedēļas pēc operācijas un tas ir pastāvīgs.